ÇEVRE VE EKOLOJİ

Eski Stadyum Millet Bahçesi ve Millet Kıraathanesi

Şehir merkezi içinde yer alan eski stadyumun yerine 102.484 metrekare alan üzerinde kurulacak Millet Bahçesi ve Millet Kıraathanemizin proje çalışmaları devam ediyor. 2019 yılında temelini atacağımız bu yatırım ile Konya’mız farklı bir peyzaj ile tanışacak.

Millet Bahçemiz içinde; Millet Kıraathanesi, Sebze Bahçeleri, Sera, Yansıma Havuzu, Meyve Bahçesi, Seyir Kulesi, Spor Alanları, Gölet, Çim Tepe, Etkinlik Alanı, Yürüyüş Yolları, Konya Endemik Bitki Bahçesi, Mescid ve Kafe gibi donatılar yer alacak.

Ağır Bakım Millet Bahçesi ve Millet Kıraathanesi

652.000 metrekare alanda Türkiye’nin en büyük Millet Bahçelerinden birini Konya’mıza kazandırıyoruz. Ağır Bakım olarak bilinen Lojistik Komutanlığımıza ait olan alan Millet Bahçesi için belediyemize tahsis edildi.

Ağır Bakım Millet Bahçesi içinde; Millet Kıraathanesi, Spor Salonu, Botanik Bahçesi, Akvaryum, Çocuk Oyun Alanı, Çiçek Bahçeleri, Performans Sahnesi, Semazen Bahçesi, Kent Meydanı, Koruluk ve Ticari Alanlar yer alacak.

Sıfır Atık

Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın Başlattığı ve Sayın Emine Erdoğan hanımefendinin himayelerinde sürdürülen “Sıfır Atık” projesini tüm Konya’mızda yürüteceğiz. Bu konuda geniş katılımlı bilgilendirme programları düzenleyeceğiz, doküman dağıtacağız ve üzerimize düşen tüm çalışmaları hayata geçireceğiz.

Meram Son Durak

Şehrimizin önemli alt merkezlerinden biri olan Meram Son Durakta 28.783 metrekare alanda düzenleme çalışması planlıyoruz. Proje kapsamında; Meydan, Çocuk Oyun Alanı, Havuz, Seyir Terası, Dinlenme Alanları, Gezinti Yolları ve Meram Çayı boyunca ahşap iskeleler yer alacak.

Meram Son Durak Projemiz tamamlandığında şehrimiz yeni bir cazibe merkezi daha kazanırken Meram’ın marka değerini artırmayı amaçlıyoruz.

Mahalle Parkları ve Park Standardı

31 ilçemizde ihtiyaç duyulan bölgelerde mahalle parkları ve çocuk oyun alanları yapacağız. Mahalle parklarımızda şehrimizin iklim yapısına uygun bitkiler seçeceğiz. Parklarımız her yaştan hemşehrimiz için erişilebilir olacak. Çocuk oyun alanlarında plastik kullanımını en aza indireceğiz. Doğaya dost ve insan sağlığına zarar vermeyen donatılar inşa edeceğiz.

Mezarlık Düzenlemeleri

İlçe, belde ve köy mahallerimizde mezarlık bakım onarım ve düzenlemelerine verdiğimiz önemi artıracağız. Mezarlık Bilgi Sistemi ağımızı genişleteceğiz.

Fidan Dikimi

Yeşil Konya imajımız ve Yeşil içinde Konya söylemimizin devamı için Orman Genel Müdürlüğü ile yaptığımız protokol çerçevesinde 2023 yılı sonuna kadar 81 milyon fidan dikmiş olacağız. Özellikle şehrimizi çevreleyen dağların bozkır görünümünü yeşil hale getirmeyi hedefliyoruz.

Kamp Merkezleri

Gençlerimiz başta olmak üzer her yaştan hemşehrimizin kullanabileceği kamp merkezleri oluşturacağız. İlk olarak Beyşehir ve Taşkent’te belirlediğimiz alanlarda kamp merkezi inşamıza başlayacağız. Kamp merkezlerimiz doğal hayata zarar vermeden inşa edilecek.

Afet Yönetim Sistemi (AKOM)

Doğal afet zamanlarında tüm birimlerimizin koordineli şekilde toplanıp müdahale edebilecekleri Konya Afet Yönetim Sistemi’ni AKOM adı altında hayata geçireceğiz. AKOM 7/24 hizmet verecek ve tüm şehri görüntü sistemleri ile sürekli kontrol altında tutacak.

Gönüllü İtfaiyecilik

Doğal afetlerden olan Yangın ile mücadelede profesyonel itfaiye ekiplerimizin müdahalesine kadar geçen kısa sürede bölgede yaşayanların bilgilendirilip önleme çalışması yapması için özellikle köylerimizde Gönüllü İtfaiyecilik çalışmalarımızı genişleteceğiz. Köy (Mahalle) muhtarlıklarından ihtiyaç duyulan yerlere yangın önleme be müdahale ekipmanları dağıtımını artıracağız.

Su Tasarrufu Bilinçlendirme Çalışmaları

Çağımızın en büyük sorunlarından biri olan doğal kaynakların optimum kullanımı başlığında ilk sırayı Su almaktadır. Su üretilemeyen ve doğada kısıtlı bulunan bir yaşam kaynağıdır. Bu kaynağı verimli kullanmak için hem tarımsal sulamada hem de evlerde kullanımında tasarruf bilinçlendirmesi yapacağız. Vahşi sulamanın önüne geçmek, okul ve cami çeşmelerinin açık bırakılmaması ve evlerde su kullanımında tasarruflu davranılmasını, birey başına kullanılan su miktarını azaltmayı amaçlıyoruz.

Atık Su Artıma Tesisleri

Şehir merkezimizde faaliyet gösteren atık su arıtma tesisimizin kapasitesini artıracağız ve ilçelerimizde de atık su arıtma tesisleri kuracağız. Burada arıtılan atık suyu tarımsal sulama başata olmak üzere park ve bahçe sulamalarında kullanacağız.

Hayvan Hakları ve Dilsiz Dostlarımıza Hizmet

  • E-Pati
  • Yeni Hayvan Barınağı
  • Kuş Evleri
  • Hayvan Hastahanesi
  • Bölge Barınakları
  • Hayvan Sahiplendirme

Hayvan hakları ve hayvanların bakımları bize ecdadın emanetidir. Konya olarak bu konuda hassasiyetimizi artıracağız.

Türkiye’de ilk olarak hizmete açtığımız ve geliştirme çalışmalarını sürdürdüğümüz e-pati uygulamamızı daha geniş bir kitleye yayacağız. Şehir içinde başıboş hayvanların kanunlar çerçevesinde toplanması rehabilite edilip doğal hayata salınmasında üstümüze düşeni yapacağız.

Türkiye’nin en modern hayvan barınağını hizmete açtık. Bu barınak ve diğer adı ile Hayvan Konuk Evi’nin fonksiyonunu artıracağız.

Ecdad’ın bize öğrettiği kuş evlerinin en güzel örneklerini yaparak dualarını alacağız.

Hayvan Barınağımız içinde kuracağımız Hayvan Hastanemizde acil müdahale yapabilecek ve hasta olan hayvanlarımızın tedavisini yapacağız.

İlçelerimize de Hayvan barınakları kuracağız ve ilçelerden merkeze başıboş hayvan göçünü önleyeceğiz.

Konya’mızda tüm canlıların huzur içinde yaşamalarını amaçlıyoruz. Hayvan sahiplendirme konusunda bilgilendirici çalışmalar yapacağız. Köylerimizde uygun kriterleri sağlayan ailelerimize hayvan baş ücret ödeyerek sahiplendireceğiz.

Çevre ve Ekoloji Projelerini Sosyal Medya'da Paylaş:

Yeni Konya Vizyonu